Fašiangové šišky v tomto období ochutná rád každý. Fašiangy sa odjakživa spájajú s hodovaním, zábavou, karnevalmi a inými tradíciami. Patrí k ním dobré jedlo a typické fašiangové šišky. Čo región, to iný recept. Ten náš je s malinovou penou.
Fašiangové šišky potešia každého. Jednu si dať môžete 🙂
Postup:
- Mlieko, lyžicu cukru a 2-3 PL múky rozmiešame spolu s droždím v miske na kašu a necháme prikryté nakysnúť. Ak máte doma teplo, bude to hotové za pár minút. Zmes znásobí svoj objem a na povrchu sa spravia bublinky alebo trhlinky.
- Žĺtky, vajce, vanilku, citrónovú kôru, maslo a kryštálový cukor premiešame metličkou, aby sa ingrediencie prepojili.
- Pridáme múku a nakysnutý kvások a vypracujeme hladké a nelepivé cesto. Prikryté utierkou ho necháme pol hodinu podkysnúť.
- Na jemne pomúčenej pracovnej doske cesto vyvaľkáme asi na 1 cm.
- Okrúhlou formičkou s priemerom asi 5 cm vykrajujeme šišky. Pripravené šišky necháme teraz prikryté utierkou podkysnúť asi hodinu. Pred pečením vtlačíme do šišiek priehlbinku, do ktorej potom nanesieme ovocnú penu.
- Do vysokej panvice nalejeme olej, ideálne by mal siahať do výšky aspoň 5 cm. Olej rozpálime na 160 -170 stupňov. Ak nemáte kuchynský teplomer, rozpáľte olej na plnom ohni a potom ho stíšte na minimum. Ak bude olej príliš horúci, šišky sa na povrchu rýchlo upečú, ale vo vnútri ostanú surové.
- Do oleja poukladáme šišky, stíšime oheň na minimum a prikryté pokrievkou pečieme asi 2 minúty. Potom šišky otočíme a v otvorenej panvici dopekáme z druhej strany 1-2 minúty.
- Vyberieme, necháme odkvapkať. Pred podávaním nanesieme do priehlbinky ovocnú penu.
Ovocná pena:
- Do malého kastrólika dáme vodu a kryštálový cukor a bez miešania ich necháme variť. Pripravujeme si takto cukrový rozvar.
- Medzitým si do tuha vyšľaháme bielky s jahodovým lekvárom. Akonáhle je cukrový rozvar hotový, pomaly ho vlievame do bielkovej zmesi za stáleho miešania mixérom.
- Penu miešame ešte asi 5 minút do vychladnutia. Potom ju nanesieme na upečené a vychladnuté šišky.