Konfitované kačacie stehná

 | 

Čas prípravy: 

60

 min

Čas varenia: 

180

 min

Ingrediencie

Pre 4 osoby:

  • 2 strúčiky cesnaku
  • Soľ, čierne korenie a bobkový list
  • 1 až 2 jablká
  • Ingrediencie

    Pre 4 osoby:

  • 2 strúčiky cesnaku
  • Soľ, čierne korenie a bobkový list
  • 1 až 2 jablká
  • Nutričné hodnoty

    W46 Web Banner 1920x455px 2
    Ak ste ešte neskúsili pripraviť mäso metódou konfitovania, jeseň je ten najlepší čas. Konfitovanie je v podstate pečenie kúskov mäsa pri nízkej teplote dlhšiu dobu, pričom mäso musí byť úplne ponorené v tuku. Najčastejšie sa podávajú konfitované kačacie, či husacie stehná, ale môžete to vyskúšať aj s iným mäsom.

    Pomaly pečené - konfitované kačacie stehná

    Postup:

    1. Rúru zohrejeme na 180 °C. Do pekáča vložíme masť a dáme do rúry, aby sa masť úplne roztopila. Medzitým si umyjeme kačacie stehná, dobre ich osušíme, osolíme a okoreníme z oboch strán.
    2. Pekáč s masťou opatrne vyberieme z rúry a do roztopenej masti vložíme po jednom všetky stehná tak, aby boli úplne ponorené. Pridáme cibuľu rozkrájanú na mesiačiky, korenia a nožom rozpučené strúčiky cesnaku.
    3. Teplotu stiahneme na 150 °C a vložíme kačacie stehná späť do rúry. Konfitujeme cca 3 až 4 hodiny. Potom zlejeme zvyšnú masť, odstránime cibuľu a cesnak a stehná obložíme naštvrtenými jablkami. Môžete vyskúšať aj kolieska pomaranča. Dáme zapiecť ešte na 30 minút pri teplote 180 °C.
    4. Nebojte sa, aj keď sa mäso pripravuje s veľkým množstvom tuku, bude lahodné a bude odpadávať od kosti. Konfitovanie ako kuchynská príprava jedla pochádza z Francúzska, ale konfitovať vedeli už naše staré mamy. Počas tohto procesu sa mäso pomaly dusilo ponorené vo vlastnom tuku, a potom sa nechalo v chladnej komore zatuhnúť, čím sa konzervovalo a vydržalo dlhý čas.
    5. Kačka sa tradične pripravuje so zemiakovými lokšami a dusenou kapustou. Lokše zohrievame potreté výpekom a masťou. Kapustu podávame udusenú. Kyslá kapusta je však zdravá a chutí skvelo a chrumkavo aj studená.
    6. Netradičnú, ale nemenej chutnú prílohu môžete však pripraviť aj v podobe hranoliek zo sladkých zemiakov.

    Batátové hranolky:

    1. Bataty nemusíme šúpať. Ak majú peknú šupku, stačí ich vydrhnúť kefkou pod tečúcou vodou.
    2. Potom ich nakrájame na hranolky a premiešame s olivovým olejom, oreganom, soľou a korením.
    3. Rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a vložíme do rúry na 220 °C približne na 20 minút. Pečieme ich do zlata.