Gulášová polievka na jeseň, po víkendovej prechádzke padne dobre každému. Prinášame vám preto klasický recept na poctivú "gulášovú". Podávajte ju s čerstvým chlebíkom.
Horúca gulášová polievka s dobrým chlebom zahreje a zasýti
Postup:
-
Cibuľu nakrájame naozaj na drobno. Čím menšie kúsky, tým lepšie, pretože je to základ chute gulášu, či gulášovej polievky. Cibuľu restujte do sklovita. Správne pomaly podusená cibuľka guláš dobre ochutí a zahustí. Takže na oleji, alebo na masti cibuľu udusíme do mäkka, čo potrvá cca 10 min.
-
Až potom pridáme mäso, ktoré je v gulášovom balíčku už nakrájané a necháme zatiahnuť na silnom plameni. Stíšime, pridáme soľ, čierne korenie a rascu.
-
Po chvíli podlejeme horúcou vodou a varíme na slabom ohni za občasného miešania cca 1,5 hodiny až 2 hodiny.
-
Paradajky narežeme do kríža asi do jednej tretiny. V inom menšom hrnci si zohrejeme vodu a keď začne vrieť, vložíme paradajky a odstavíme. Po 5 minútach paradajky vyberieme a ľahko z nich stiahneme šupku. Bez nej budú kúsky v gulášovej polievke chutnejšie.
-
Papriky očistíme a nakrájame na pásiky.
-
Zemiaky očistíme a nakrájame na kocky.
-
Do gulášovej polievky postupne pridáme všetku zeleninu a varíme ešte aspoň 30 minút, alebo do úplného zmäknutia všetkých ingrediencií. Čas varenia záleží aj od veľkosti nakrájaného mäsa. Čim menšie kocky / kúsku mäsa, tým kratšie sa bude polievka variť.
-
Na záver pridáme majorán, pretlačený, alebo nakrájaný cesnak a papriku a odstavíme zo zdroja tepla.
-
Podávame s čerstvým chlebíkom. alebo pečivom.
Naše tipy:
- Pretlačený, alebo nakrájaný cesnak pridávajte do polievky až na záver. Takto bude ich chuť naozaj cítiť a bude výraznejšia.
- Hotová zmes mäsa na guláš má výhodu, pretože mäso je už nakrájané a často aj zbavené šliach. Ak vám veľkosť nevyhovuje hotové kocky / kúsku mäsa, ešte prekrojte na menšie.