Fantastická gaštanová roláda s mascarpone

 | 

Čas prípravy: 

0

 min

Čas varenia: 

0

 min

Ingrediencie

Na 1 roládu:

Na náplň:

min. 33 %

 • 250 g mascarpone
 • Na polevu:

  min. 33 %

 • 40 g masla
 • Ingrediencie

  Na 1 roládu:

  Na náplň:

  min. 33 %

 • 250 g mascarpone
 • Na polevu:

  min. 33 %

 • 40 g masla
 • Nutričné hodnoty

  Billa
  Ak ste milovníkom gaštanov a sladkostí, táto gaštanová roláda je pre vás splnený sen. Najlepšie pravdaže chutia tie s doma pripraveným gaštanovým pyré. Ak ho skombinujete s lahodným mascarpone a kakaovou piškótou, zatočíte do rolády a polejete tmavou čokoládou, nemôže to dopadnúť zle 🙂 namiesto klasickej čokoládovej polevy som tentokrát použila čokoládovo-smotanovú polevu „ganache“, ktorá pri krájaní nepraská a zostáva krásne lesklá.

  Výborná gaštanová roláda ku kávičke

  Postup:

  1. Rúru zohrejeme na 180 C°, plech na pečenie vyložíme papierom. Pripravíme si vlhkú utierku.
  2. Bielky oddelíme od žĺtkov. Bielky vyšľaháme so štipkou soli takmer dotuha. Prisypeme práškový cukor a pokračujeme v šľahaní, až je sneh pevný a lesklý. Potom na najnižších otáčkach zašľahávame po jednom žĺtky.
  3. Do zmesi jemným pramienkom zašľaháme olej. Nakoniec do peny pomocou stierky zamiešame preosiatú múku a kakao.
  4. Cesto rozotrieme na pripravený plech a dáme piecť na 15-17 minút. Po upečení vyklopíme na vlhkú utierku a pomocou nej opatrne zrolujeme. Necháme dobre vychladnúť.
  5. Medzitým si pripravíme plnku. Rozmrazené gaštanové pyré dáme do misky a vidličkou roztlačíme. Pridáme mascarpone a ručným mixérom vymiešame do hladka, stačí 1-2 minútky, mascarpone by sa mohlo po dlhšom šľahaní zraziť. 200 ml vychladenej smotany tiež vyšľaháme dotuha a pridáme ku gaštanovému mascarpone. Metličkou ručne spolu spojíme do hladkého krému.
  6. Vychladnutý plát cesta opatrne rozvinieme. Natrieme krémom a znovu zarolujeme. Roládu zabalíme do alobalu a dáme minimálne na 3 hodiny vychladnúť a stuhnúť.

  Poleva ganache:

  1. V hrnci zohrejeme smotanu takmer k bodu varu.
  2. Stiahneme z plameňa, nalámeme do nej čokoládu a pridáme kúsky masla. Metličkou premiešavame až kým sa všetko nespojí do hladkého riedkeho krému.
  3. Touto polevou polejeme vychladenú roládu a dáme opäť na chvíľu  do chladničky.
  4. Gaštanová roládu sa najlepšie krája vrúbkovaným nožom. Pri podávaní môžeme ozdobiť kopčekom šľahačky a lístkom mäty.