grilovane nektárinky a šodó

Grilované nektárinky so šodó

 | 

Čas prípravy: 

5

 min

Čas varenia: 

35

 min

grilovane nektárinky a šodó
Coolinari
Coolinari

 | 

Čas prípravy: 

5

 min

Čas varenia: 

35

 min

Ingrediencie
 • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
 • pár vetvičiek tymianu
 • Na šodó:

  Ingrediencie
 • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
 • pár vetvičiek tymianu
 • Na šodó:

  Nutričné hodnoty

  banner billa

  Šodóm sa v našich končinách zvykne nazývať riedky vanilkový puding, resp. krém, ktorým sa často prelievajú napr. dukátové buchtičky. S tým pravým šodóm však v skutočnosti má len veľmi málo spoločného. Šodó (chaudeau) je klasický francúzsky krém, ktorý sa pripravuje z bieleho suchého vína, vajec, cukru a vanilky. Teplým šodó sa zvykne prelievať menej výrazné sladké pečivo alebo piškóta a podáva sa ako dezert. Jeho úlohou je dodať dezertu pikantnosť a výraz. Preto sa často dopĺňa aj o ďalšie korenie ako škorica, či muškátový oriešok. V redšej verzii, kedy sa len vyšľahá do peny a ďalej neredukuje sa zvykne podávať ako horúci nápoj, podobne ako zabaglione, resp. sabayon.

  Pravé šodó sa veľmi dobre hodí nielen k menej výraznému sladkému cestu, ale napr. aj ku šťavnatému grilovanému ovociu. My sme tentokrát zvolili grilované nektárinky s medovo-citrónovou glazúrou. Šodó podávame v hlbokom tanieri ešte teplé, doplnené a polovičky nektáriniek. Tanier sme doplnili a nalámané sušienky a mandľové lupienky. Takýto dezert vyzerá, ale aj chutí luxusne.

  Postup:

  1. Pripravte šodó. Do misky vložte žĺtka, celé vajce, cukor, biele víno, semiačka vanilkového lusku a metličkou šľahajte nad parou vodného kúpeľa. Priveďte šodó k varu, miešajte a redukujte, kým omáčka získa vami požadovanú konzistenciu. Proces môžete urýchliť, ak teplé šodó z vodného kúpeľa položíte na priamy, nízky až stredný plameň a za neustáleho miešania zredukujete. Šodó odložte bokom a pred podávaním ľahko ohrejte.
  2. V samostatnej miske si zmiešaním medu, citrónovej šťavy a lístkov tymianu pripravte medovú glazúru. Nektárinky rozrežte na polovicu, odstráňte kôstky a potrite medovou glazúrou. Grilujte na rozpálenom grile asi 4 minúty z každej strany.
  3. Grilované nektárinky podávajte so šodó, kúskami mandľových keksov a mandľovými lupienkami.
  4. Ľubovoľne dozdobte.