Pravá juhočeská kulajda sa preslávila vďaka skutočne výbornej chuti, doplnenej hubami a smotanou, skutočne hustej konzistencie. My si ju však vieme spraviť po svojom - po slovensky! 🙂 Doplnili sme do receptu to, čo my máme radi a je na svete krásna biela polievočka. Použijeme smotanu na šľahanie, aby polievka mala krásnu plnú a krémovú chuť. Pre ľudí ktorí majú problémy s trávením laktózy je už dnes dostupná aj bezlaktózová verzia smotany na varenie a šľahanie, pokojne ňou možno nahradiť smotanu aj v tomto recepte. Ak sa radi prechádzate s košíkom po lese a ste vášnivý hubár, alebo ste od známych dostali pár čerstvých húb, neváhajte a pustite sa do prípravy tejto výbornej klasickej českej polievky. Kulajda je skutočne jedinečná polievka vďaka svojej špecifickej chuti.
Kulajda - polievka z lesa
Postup:
- V hrnci rozpustíme maslo, pridáme múku a pripravíme ružovú zásmažku. Prilejeme horúci vývar a pomocou metličky dobre rozmiešame, aby nám nezostali hrudky.
- Vývar prilievame postupne podľa toho, akú hustú polievku chceme mať. Privedieme k varu a plameň stiahneme na minimum.
- Vložíme očistené nakrájané huby, bobkový list a nové korenie. Osolíme a okoreníme. Povaríme na miernom ohni 15 minút.
- Potom pridáme do polievky zemiaky nakrájané na kocky a opäť povaríme až kým nie sú zemiaky mäkké (cca 10-15 minút).
- Do polievky pomaličky a za stáleho miešania prilejeme šľahačkovú smotanu, cukor a najemno nasekaný kôpor, premiešame a necháme prevariť ešte pár minút. Nakoniec polievku odstavíme a vmiešame ocot podľa chuti.
- Podávame s dobrým domácim chlebom ozdobené najemno nasekaným kôprom.
Naše tipy:
- Ak nemáte po ruke čerstvé huby, použite v recepte sušené: na uvedené množstvo polievky budú stačiť 3 plné hrste sušených húb. Pred varením ich zalejte vriacou vodou a nechajte napučať 20-30 minút.
- Výborným doplnkom kulajdy je aj vajíčko, ktoré si buď uvaríme v octovej vode ako stratené vajce, alebo do taniera môžeme vložiť aj varené vajíčko nahniličku.