Dokonalá brioška s vanilkovým krémom

 | 

Čas prípravy: 

30 min

Čas varenia: 

75 min

Dokonalá brioška s vanilkovým krémom

Ela Kaslu
Ela Kaslu

 | 

Čas prípravy: 

30 min

Čas varenia: 

75 min

Ingrediencie

Na 2 obdlžníkové formy alebo 1 vačšiu (približne 20-24 ks)

Na cesto:

Na crème patisserie:

 

 • maslo na vymazanie formy
 • mrazené čučoriedky a sušené hrozienka alebo brusnice
Ingrediencie

Na 2 obdlžníkové formy alebo 1 vačšiu (približne 20-24 ks)

Na cesto:

Na crème patisserie:

 

 • maslo na vymazanie formy
 • mrazené čučoriedky a sušené hrozienka alebo brusnice

Nutričné hodnoty

Brioche chinois  s vanilkovým krémom „créme patisserie“ – dokonalá klasika z maslového kysnutého cesta, plná jemného vanilkového krému, nadýchaná a neodolateľná dobrota - skrátka brioška! Nuž, tieto brioškové slimáky jednoducho musíte vyskúšať, aby ste dali za pravdu toľkým chválam.

Brioška, ktorú musíte vyskúšať

Postup:

 1. Do väčšej misky preosejeme obe múky, pridáme  soľ a premiešame. Pridáme teplé  mlieko, sušené droždie, vajíčka, maslo a cukor. Vymiesime hladké a lesklé cesto – ak ho budeme spracovávať ručne, tak miesime aspoň 20 minút. Misku s cestom zakryjeme čistou utierkou a necháme vykysnúť na teplom mieste, kým nezdvojnásobí svoj objem.  Bude to trvať asi 1 až 1 a pol hodiny.
 2. Medzitým ako cesto kysne si pripravíme “créme patisserie” alebo vanilkový krém.  Do hrnca dáme mlieko, žĺtka, cukor, škrob a semienka z jedného vanilkového struku. Všetko spolu vymiešame metličkou dohladka a na strednom plameni za stáleho miešania varíme do zhustnutia.  Krém odstavíme a prelejeme do misky alebo hlbokého taniera. Povrch horúceho krému zakryjeme potravinárskou fóliou – predídeme tak vzniku nepeknej kôrky. Necháme vychladnúť na izbovú teplotu a potom preložíme do chladničky.
 3. Hrozienka alebo brusnice zamočíme do horúcej vody na 15 minút a potom scedíme a necháme odkvapkať.
 4. Vykysnuté cesto je veľmi jemné, ale dobre sa  s ním pracuje.  Preložíme ho na pracovnú dosku a rozotrieme naň rovnomerne v hrubej vrstve vanilkový krém.  Jeden plát  posypeme čučoriedkami a druhý hrozienkami (brusnicami).
 5. Z dlhšej strany zavinieme.  Ostrým nožom  nakrájame na 3-4 cm kúsky.  Pomocou noža ich opatrne preložíme do maslom vymastenej formy  jeden vedľa druhého, rezom nahor a nadol. Takto pripravené  zakryjeme utierkou alebo fóliou  a necháme ešte 45 – 60 minút podkysnúť.
 6. Rúru necháme predhriať  na 180 °C.  Brioška sa pečie približne 30-35 minút do zlata, záleží od rúry.
 7. Po upečení ich necháme chvíľu vychladnúť vo forme, potom opatrne vyklopíme  a necháme úplne vychladnúť na mriežke.

Naše tipy:

 1. Brioška je veľmi chutná aj s vanilkovým pudingom – v 400 ml mlieka rozmiešame 1 balíček vanilkového pudingu a  3 lyžice kryštálového cukru, povaríme až kým puding nezhustne – potrebujeme hustejšiu konzistenciu ako klasický puding.
 2. Do náplne sa výborne hodia aj čokoládové vločky.
kouzunak veľkonočný koláč
30 min