Polievka ako liek

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Polievka ako liek? Áno polievky sú skutočne liečivé a prinášajú blaho nášmu organizmu a potešia aj našu dušu. Či už sú to polievky zimné, teplé a sýte, alebo jemné a krémové, či dokonca letné, zeleninové a studené.

Polievka ako liek pre telo i dušu

Keď vám nie je práve najlepšie, či už emočne alebo fyzicky, nič vám neprinesie úľavu tak ako dobrá polievka. Prečo však jedávame polievky a tak veľmi ich zbožňujeme? Človek sa vďaka polievke necíti len lepšie po psychickej a emočnej stránke. Polievky nám poskytujú hydratáciu a sú veľmi výživné, preto sú skvelým tipom na obedné alebo večerné menu, najmä ak trpíte bolesťou hrdla alebo tráviacimi ťažkosťami.

Polievka obsahuje výživné ingrediencie

Základom väčšiny polievok je nejaký druh mäsa, kosti a veľa rôznych druhov zeleniny. Po zaliati studenou vodou sa varia, niekedy aj hodiny na miernom ohni. Niektoré živiny sa vstrebávajú lepšie, keď sú tepelne upravené, ako keď ich konzumujeme surové – napríklad lykopén v paradajkách a beta karotén v mrkve. Vďaka tomu polievka prekypuje množstvom vitamínov a minerálov, ktoré podmieňujú ingrediencie, s ktorými sa ich rozhodnete použiť. Ak polievka, alebo lepšie povedané vývar, obsahuje dostatok vyvarených kostí, získate aj veľké množstvo kolagénu Polievka je ľahko stráviteľné Číre polievky sú v podstate nápojom s vysokým množstvom cenných mikroživín. A keďže je polievka tekutá, je ľahko stráviteľná a nedráždi váš tráviaci systém. Okrem toho polievky prispievajú k rovnováhe tekutín v tele, a preto sú tou najlepšou voľbou jedla, keď sa necítite dobre. Nielenže dodáte organizmu živiny, ktoré vám pomôžu bojovať proti všetkému, čo vás trápi, zároveň vás tiež rehydratuje, čo je dôležité pri horúčke.

Nízky obsah kalórií

Keďže ide o istý spôsob riedenia jedla, má veľmi nízky obsah kalórií a pomáha udržiavať peknú postavu. Keď si dáte polievku pred hlavným chodom, rýchlejšie sa vám naplní žalúdok a zjete menej. Ak sa teda snažíte schudnúť, skúste pred každým jedlom zjesť misku polievky, aby ste mali pod kontrolou príjem kalórií. Obzvlášť prospešné sú pre vás polievky s obsahom vlákniny zo zeleniny, ktoré vám urýchlia trávenie. Majte však na pamäti, že to platí len pre číre polievky a prívarky, nie pre krémové polievky zahustené kyslou smotanou alebo múkou.

Posilňovanie imunity

Výživné polievky s vysokým obsahom vitamínov a minerálov sú skvelou podporou imunity. Najmä kuracia polievka. Obsahuje minerály z mäsa a vitamíny zo zeleniny ako mrkva, zeler, cibuľa, petržlen atď. Preto patrí k vynikajúcim zimným pokrmom, ktoré zasýtia žalúdok a podporia imunitu. Navyše niektorí vedci uvádzajú, že kuracia polievka je účinná pri zmierňovaní prejavov miernejšieho prechladnutia. Možno preto nám ju mamy varili vždy, keď sme sa necítili dobre.

SÚVISIACE ČLÁNKY