intermittent fasting pôst

Intermittent fasting a klasický pôst – ako sa postiť zdravo

 | 

intermittent fasting pôst

Intermittent fasting a klasický pôst – ako sa postiť zdravo

 | 

Ingrediencie

Najprv si povieme pár odporúčaní k pôstu ako takému. Potom si povieme niekoľko dobrých rád, ako na intermittent fasting.

5 rád, ako na pôst

  1. Upravte si časové okno tak, aby to bola pre vás výzva, ale aby to už nebolo príliš nekomfortné.
  2. Cukrovkári po dlhšom období postenia a ľudia s rôznymi ochoreniami by mali pred postením skonzultovať svoj zdravotný stav so svojím lekárom.
  3.  Motiváciou by nemala byť vidina toho, že keď vydržíte, už na vás čakajú koláče či vyprážané jedlá. Striedanie obdobia pôstu a nárazovitého jedenia ťažšie stráviteľných potravín môže spôsobiť problémy s trávením, nafukovanie, zmeny v stolici, ale aj žlčníkové záchvaty a záchvaty podžalúdkovej žľazy.
  4. Po dlhšom období postenia začnite menšou porciou ľahšieho jedla a postupne prejdite k väčším porciám a ťažším jedlám. Ruku na srdce, tým sa často počas sviatkov aj tak nevyhneme.
  5. Podobné pravidlo sa vzťahuje aj na alkoholické nápoje. Nevyhýbajte sa alkoholu celý týždeň len preto, aby ste mohli vypiť všetky „vypostené“ dávky počas víkendu. Nárazovité pitie alkoholu je podľa odborníkov najhoršie.

Kto by sa mal pôstu vyhýbať?

Ľudia s poruchami príjmu potravy, pretože ide o stravovací štýl, ktorý podnecuje chorých k zlým stravovacím stereotypom a posúva ich v liečbe nazad. Ľudia, ktorí majú výrazné zmeny v hladinách cukru a postenie by ich mohlo ohroziť stratou vedomia či pádmi.

Hladovanie s hodinkami alebo intermittent fasting

bajer intermittent fastingK najskloňovanejším výživovým témam dneška patrí prerušované hladovanie. Pri pohľade do minulosti však zistíme, že naši predkovia ho praktizovali dávno Predtým, než bolo trendy. Akurát ho poznali pod iným menom – postenie.

Zakliaty pojem
Prerušované hladovanie je v angličtine intermittent fasting, čo vieme preložiť ako postenie. Hladovanie je v angličtine starving a tento pojem je vždy spájaný s negatívnymi následkami na ľudské telo. My sa ale budeme venovať pozitívnym benefitom.

5 príkladov, ako časové okná pri pôste upevňujú naše zdravie

  1. Udržiavajú optimálnu hladinu cukru v krvi a pomáhajú pri rezistencii na inzulín.
  2. Pomáhajú pri niektorých zápalových ochoreniach.
  3. Pomáhajú so srdcovocievnym systémom, upravujú krvný tlak a tuky v krvi – triglyceridy a cholesterol.
  4. Pomáhajú pri určitých ochoreniach nervového systému.
  5. Podporujú chudnutie vďaka zníženiu príjmu kalórií.

Od postenia k prerušovanému hladovaniu

Pôsty sa odjakživa spájali s rôznymi civilizáciami, kultúrami a náboženstvami. V našich končinách sme historicky výrazne ovplyvnení rímskokatolíckymi zvykmi, preto nie je prekvapením, že postenie je súčasťou viacerých kresťanských sviatkov. Vrátane tých aktuálnych, jarných. Pred Veľkou nocou je tradičné 40-dňové postenie podľa vzoru Ježiša Krista Nazaretského. Tento typ pôstu je historicky spájaný predovšetkým s mäsom, mäsovými výrobkami, ako aj s rôznymi časovými oknami, kedy sa neje. V ortodoxných odnožiach kresťanstva sa stále používajú tvrdšie verzie pôstu, keď sa jedáva iba jedno jedlo denne, zväčša poobede, a je zakázané jesť mäso, ryby, vajíčka, maslo a iné.
Voľnejšie dni pôstu bývajú v sobotu a nedeľu.

„Z hľadiska výživy považujem postenie za výbornú šancu naučiť sa jesť viac rastlinných potravín a obmedziť príjem živočíšnych potravín.“

Postením k posilneniu kondície

Dlhodobé štúdie naznačujú, že postenie má pozitívny vplyv na znižovanie krvného tlaku, znižovanie cukru v krvi a úpravu tukov v krvi. Často pri ňom dochádza k budovaniu svalovej Hmoty či k regulácii hmotnosti. S tým súvisí nižší výskyt srdcovocievnych chorôb, metabolických chorôb a rakovinových ochorení.

Inšpirácia stredomorskou Kuchyňou

Ak hovoríme o najodporúčanejších spôsoboch výživy, rozhodne medzi ne patrí strava Stredomoria. Všimli ste si, že postenie zaraďuje a obmedzuje veľmi podobné typy potravín ako v kuchyni stredomorského typu? Tá sa vyznačuje vysokým príjmom zeleniny, ovocia a strukovín, jedením rýb, olivového oleja, orechov a semien, obilnín a menšieho množstva mäsa.

Pravidlá veľkonočného postenia

V období veľkonočného postenia sa zdržiavame alkoholu, vajíčok, mlieka a mliečnych potravín, červeného mäsa a mäsa všeobecne, ale takisto rýb. Cez víkend býva povolené jesť aj ryby. V miernejších typoch postenia dochádza k vylúčeniu mäsa či celkovo živočíšnych potravín, napríklad v piatky. Obdobie pôstu Až do večerného jedla vo sviatočné dni je šikovne nastavené pre ľudí tak, aby mohli mať veľkú hostinu a pritom nezjedli celodenne veľké množstvo kalórií. Správne časové nastavenie je pri postení veľmi dôležité.

veľkonočný pôst

SÚVISIACE ČLÁNKY