zemiaková baba na plechu

Zemiaková baba na plechu

 | 

Čas prípravy: 

45

 min

Čas varenia: 

30

 min

zemiaková baba na plechu
Svetlana Mravcová
Svetlana Mravcová

 | 

Čas prípravy: 

45

 min

Čas varenia: 

30

 min

Ingrediencie
Ingrediencie

Nutričné hodnoty

Zemiaková baba na plechu je recept, ktorý možno poznáte z detstva. U nás doma je veľmi obľúbený. Baba sa pripravuje na veľa spôsobov. Niekto ju robí so slaninkou, iný so strúhaným oštiepkom, alebo s bryndzou.

Zemiaková baba pečená na plechu

Postup:

  1. Zapneme si rúru na 200 stupňov Celzia a necháme ju zatiaľ rozohriať. Začneme ošúpaním cibule a cesnaku. Jednu polovicu cibule budeme strúhať spolu so zemiakmi do cesta a druhú polovicu cibule nakrájame na tenké mesiačiky, pôjdu navrch baby na zapečenie. Tiež si nakrájame na malé kúsky slaninu. Väčšie kúsky by sa nám tak dobre nespiekli.
  2. Pokračujeme ošúpaním zemiakov, pokiaľ budeme používať na strúhanie kuchynský robot, odporučím vám ešte zemiaky nakrájať na malé kúsky. Pokiaľ nie, určite na strúhadle zvoľte ten najjemnejší tvár. Zemiaky nastrúhame do väčšej misy spolu s cibuľou. Cesnak pretlačíme cez lis na cesnak, pridáme vajcia, soľ, korenie, majoránku a hladkú múku. Cesto veľmi dobre premiešame.
  3. Väčší, nízky plech vymažeme masťou a vylejeme naň vylejeme cesto. Vrch cesta zasypeme rovnomerne nakrájanú cibuľu a slaninkou.
  4. Plech s babou dáme do predhriatej rúry a pečieme na 200 stupňov Celzia asi 30 minút do zlatista.
  5. Po upečení počkáme, až baba trochu vychladne a môžeme nakrájať a podávať. Dobrú chuť.
  6. Tento recept poteší aj chlapov, napriek tomu, že je to baba 🙂 Vôbec sa tomu nedivím, pretože hlavne chlapi sú totiž, celkom určite, po slaninke. Slaninka na zemiakovej babe, počas pečenia na vrchu chrumkavej zemiakovej kôrky omámi už len svojou neskutočnou vôňou. Babu som už ochutnala na niekoľko spôsobov, povedala by som, že každá druhá rodina ju má takú svoju. Niekde do cesta dávajú vajíčka, niekde nie.
štedrák recept vianočný
59

min

kucharske capice 1