marináda

Ako pripraviť skutočne dobrú marinádu

 | 

marináda

Ako pripraviť skutočne dobrú marinádu

 | 

Ingrediencie

Dodajte svojim grilovacím hviezdam špeciálnu chuť pomocou marinády. Je to veľmi jednoduchý a efektívny spôsob, ako dodať mäsu, zelenine a dokonca aj ovociu inú a lepšiu chuť. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod s odporúčaniami, čo robiť a čo nerobiť, ktorý by ste mali pri marinovaní dodržiavať.

Marinovanie sa používa vtedy, keď plánujete pripraviť jedlo spôsobom, ktorý ho môže vysušiť. Pri grilovaní sa jedlo vysušuje, takže keď ho predtým namarinujete, dodáte mu tým nielen chuť, no zároveň aj vlhkosť, aby zostalo jemné a mäkké.

Toto áno

  1.  Hlavnými prísadami dobrej marinády sú kyslá zložka a olej: Tri dieliky oleja k jednému dieliku kyseliny. Kyslé zložky, akými sú víno, ocot, cmar, jogurt alebo citrónová šťava, pomáhajú zjemniť mäso a umožňujú hlbšie vstrebávanie chutí. Olej pomáha chutiam intenzívnejšie sa vstrebávať do tukového tkaniva.
  2.  Pridajte svoje obľúbené koreniny a čerstvé bylinky. V tomto prípade neexistujú pravidlá, ale buďte opatrní a neprežeňte to. Po ochutení soľou a korením môžete experimentovať s výraznejšími chuťami, aké prinášajú do jedla cibuľa, petržlen, cesnak ...
  3.  Pokrmy marinujte vždy v chladničke! Ponechanie marinovaných jedál pri izbovej teplote môže zapríčiniť vznik nebezpečných baktérií, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. 
  4.  Pripravte si 1 šálku marinády na približne 1 kg mäsa, zeleniny alebo morských plodov. Počas marinovania jedlo niekoľkokrát otočte, aby ste sa uistili, že všetky časti budú marinádou dokonale pokryté.
  5.  Mäso či rybu by ste mali vybrať z chladničky aspoň hodinu pred grilovaním. Ak ich dáte na gril skôr, môžu byť zvnútra ešte studené.

Toto nie

  1.  Jedlo nemarinujte príliš dlho, pretože sa môže stať kašovité. Pozrite si tabuľku na predchádzajúcej strane.
  2.  Na marinovanie použite plastovú alebo sklenenú nádobu. Nepoužívajte kovovú nádobu. Kyselina z marinády a kov môžu chemicky zareagovať a zmeniť tak chuť jedla.
  3.  Marinádu nepoužívajte ako omáčku po grilovaní. Surové prísady, ktoré boli v kontakte s marinádou, môžu obsahovať nebezpečné baktérie. Ak vám však zostalo veľa marinády, jediný spôsob, ako ju môžete znova použiť v podobe omáčky, je najprv ju uvariť.
  4.  Ak do marinády používate aj sladké ingrediencie, ako sú med a cukor, negrilujte jedlo na silnom plameni. Vždy ho grilujte na nižšom plameni, pretože sa môže rýchlo spáliť.
  5.  Dávajte pozor, aby ste nepoužili príliš veľa soli. Tá môže mäso zbaviť tekutín a chute sa tak dobre neprepoja. Soľ môžete pridať až po ugrilovaní.

marinovanie

 

Jedlo čas marinovania

Mäso: 30 minút až celú noc
Hydina: 30 minút až 3 hodiny
Ryba: 15 minút až 1 hodinu
Mäkká zelenina ako brokolica: 10 minút
Tvrdá zelenina ako zemiaky, mrkva a repa: 30 minút až celú noc
Stredne tvrdá zelenina ako špargľa a paprika: 30 minút až niekoľko hodín
Zeleninové bielkoviny (tofu, tempeh, seitan): 30 minút až niekoľko hodín
Hutnejšie ovocie ako sú broskyne, jablká alebo vodný melón: 10 minút

SÚVISIACE ČLÁNKY