Citrusy v zime

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Citrusy a exotické ovocie osviežia v zime našu domácnosť vôňou aj farbou. Pre mnohých sú dokonca symbolom zimy a zimných sviatkov. Ako každé ovocie, aj to exotické, obsahuje vitamíny a vlákninu. Pre dostatok vitamínu C kupujeme najčastejšie citrusy, alebo kivi.

Koľko citrusov si dopriať v zime?

 1. Citrusy

  Citrusy sú spestrením našej stravy a obľubujú ich najmä deti. V zime nemusia byť jediným zdrojom vitamínov. Tie by sme mali čerpať, aj v tomto období, aj z domácich sezónnych potravín. Podľa niektorých odborníkov exotické citrusové plody ochladzujú organizmus. To platí, ak ich konzumujeme vo veľkom. Vo všeobecnosti má všetko čerstvé ovocie veľa vody. Preto je jeho účinok skvelý v lete, kedy nás, okrem prísunu vitamínov, aj ochladzuje.

  V zime by sme mali konzumovať okrem citrusov aj lokálne ovocie uchované z leta napríklad sušením, mrazením, či tradičným zaváraním. Ovocné šťavy z čerstvého ovocia, alebo smoothies, nie sú vhodné ako plnohodnotná náhrada raňajok. Tie by v chladných dňoch mali byť teplé, aby nás zohriali, podporili metabolizmus a naštartovali do nového dňa. Veľká dávka ovocia obsahuje aj mnoho jednoduchých cukrov, ktoré nie sú vhodné na lačno. Citrusy a iné ovocie však skvelo poslúžia, ako zdravá a šťavnatá desiata.

 2. Tropické ovocie

  Kvalitné tropické ovocie nám samozrejme počas zimných dní obohatí organizmus o biologicky účinné látky, ako sú vitamíny a množstvo minerálov. Ak teda vy, či vaše deti milujete mandarínky, pomaranče, kiwi, či granátové jablká, určite si ich doprajte a potešte svoje jazýčky. Nepohŕdnite však ani slovenskými jablkami, hruškami, či marhuľovými, alebo slivkovými kompótmi. Teplé kompóty s extra dávkou škorice, nás vedia v zime zahriať viac ako čaj.

 3. Mandarínky v čižmičke od Mikuláša

  Bez tohoto ovocia by hádam ani ten správny Mikuláš nebol. Veď ktoré dieťa si vie predstaviť Mikulášsky deň bez šúpania a vône mandaríniek. A musíme dodať, že máloktorý vitamín je taký chutný ako C vitamín v mandarinkách, klementínkach, pomarančoch, či grepoch. Z tých posledných menovaných môžete pripraviť aj netradičný dresing k zeleninovému šalátu. Nezabudnite však tohtoročný Mikulášsky balíček naplniť nie len sladko, ale aj zdravo. Veď mandarínky, oriešky a sušené ovocie sú povolené aj pre nás dospelých.

 4. Odporúčame vyskúšať citrusy aj pri zimnom pečení, pretože ich nádherná farba, vôňa a chuť sa preukážu predovšetkým pri dezertoch. Smotanovo mandarínkové kocky si obľúbia deti. Na tradičné francúzske palacinky Crepes Suzette budete potrebovať niekoľko pomarančov.

SÚVISIACE ČLÁNKY