Farbenie a zdobenie vajíčok prírodnou cestou

 | 

Farbenie a zdobenie vajíčok prírodnou cestou

 | 

Ingrediencie
 • žihľava
 • špenát
 • kurkuma
 • cvikla
 • čučoriedky
 • Každoročné farbenie a zdobenie vajíčok je v mnohých rodinách tradíciou. Okrem maľovania voskom, či umelými farbami existujú aj iné, zaujímavé techniky zdobenia vajíčok. Vyskúšajte tento rok naše rady a tipy na zdobenie veľkonočných kraslíc pomocou čisto prírodných farieb.  Skvelými pomocníkmi, ktoré poznali už naše babičky,  sú špenát, cvikla, kurkuma, káva, čaj, čučoriedky, červená kapusta či cibuľa. Pri farbení prírodnými farbami treba počítať s tým, že farby nebudú také intenzívne a rovnomerné ako pri syntetických farbách, ale zas na druhej strane, takto varené vajíčka sú veľmi originálne a v neposlednom rade úplne bezpečné na konzumáciu. Najlepšie sa vám budú farbiť biele vajíčka, ale ak ich nezoženiete, pokúste sa poobzerať aspoň po tých s čo najsvetlejšou škrupinkou. Pre čo najlepší farebný efekt je najlepšie vajíčka povariť vo farebnom náleve a následne v ňom uvarené vajíčka ponechať a dať do chladničky vychladnúť cez noc. Po vybratí z farby ich necháme osušiť najlepšie v plastovom obale na vajíčka.

  Zdobenie vajíčok - Modrá farba

  Namodro nám vajíčka výborne zafarbí červená kapusta. Kapustu nakrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou a povaríme 30 minút. potom pridáme vajíčka a spolu povaríme.  Modré vajíčka vyzerajú krásne keď ich po uschnutí postriekame zlatou alebo bielou potravinárskou farbou. Zoberieme si čistú zubnú kefku (ktorú nebudeme používať) a namočíme do tekutej farby. Prstami potom štetinky napneme a proti vajíčku postriekame farbou. Necháme uschnúť.    

  Ružová farba

  Cviklové šupky alebo 1 malú cviklu nakrájame na malé kocky, zalejeme vodou, pridáme lyžicu octu a lyžičku soli a zalejeme vodou. Privedieme k varu a povaríme, kým sa neuvoľní farba. Potom vložíme vajíčka a uvaríme ich natvrdo – približne 8 minút.

  Fialová farba

  Pre získanie jemne fialového odtieňa povarte šálku čučoriedok v ½ l vody.

  Zelená farba

  Žihľava a špenát sú najlepšie zelené prírodné farbivá, stačí pár hrstí povariť vo vode a potom spolu s vajíčkami.

  Žltá farba

  Nádherné žlté vajíčka dosiahneme pomocou kurkumy. 3 lyžice sušenej kurkumy, 2 lyžice octu a lyžičku soli zmiešame vo vode a povaríme približne 15 minút. potom vložíme vajíčka a povaríme. Necháme ich v náleve podľa toho, ako veľmi intenzívnu farbu chceme dosiahnuť. zdobenie vajíčok  

  Červená a oranžová farba

  Tradične sa na červený až bordový odvar používajú šupky z červenej cibule. Šupky zo žltej cibule nám zas zafarbia vajíčka do tmavej oranžovej farby.  Stačí šupky z 5-6 cibúľ povariť v 1 litri vody a potom v nich uvariť vajíčka. Opäť platí nechať lúhovať tak dlho, ako intenzívnu farbu chceme.     zdobenie vajíčok

  Zdobenie vajíčok - Ako oživiť jednoduché farby

  Jednoduché farby sa dajú oživiť už spomínaným pokvapkaním alebo postriekaním inou, kontrastnou farbou – pekne vyniknú biele či zlaté kvapky na ružových alebo modrých vajíčkach.  Na striekanie použite nepoužívanú zubnú kefku, alebo čistý plochý štetec. Nezabudnite si chrániť oblečenie a pracovnú plochu. Zaujímavo budú vyzerať vajíčka, na ktoré priložíme kúsok štvorlístka alebo inej tvarom zaujímavej bylinky a takto obalíme v jemnej pančuške. Upevníme na obidvoch koncoch a ponoríme do farby. Vajíčko sa zafarbí a miesto pod lístkom zostane biele.  

  Na záver ešte jeden tip pre zdobenie vajíčok - efektné ružové vajíčka ako pohostenie pre koledníkov:

  Uvarte vajíčka natvrdo, nechajte ochladiť pod ľadovou vodu a ošúpte. Ponorte ich na pár hodín do nálevu z kvasenej cvikly a vložte spolu do chladničky. Po rozkrojení budú na povrchu krásne cyklaménové a v priereze ružovkasté. Rozložte ich na servírovací tanier spolu s rukolou a podávajte k nim doma pripravenú tatársku omáčku alebo iný studený dip. Je to veľmi chutné, jednoduché a efektné veľkonočné studené pohostenie.

  SÚVISIACE ČLÁNKY