Francúzske zemiaky po slovensky

 | 

Čas prípravy: 

45

 min

Čas varenia: 

30

 min

Ingrediencie
Ingrediencie

Nutričné hodnoty

HL25 Web Banner 2120x455px 4

Francúzske zemiaky sú tradičné a obľúbené jedlo v mnohých slovenských rodinách. Receptúry sa líšia podľa rodinných tradícií. My sme pripravili tie najklasickejšie, so špekáčkami.

Prečo sa francúzske zemiaky volajú francúzske?

Jedna z teórií hovorí, že recept na francúzske zemiaky bol inšpirovaný francúzskou kuchyňou. V 19. storočí sa na Slovensku začali šíriť rôzne francúzske recepty, medzi nimi aj recepty na zapečené zemiaky. Je možné, že niektorý z týchto receptov bol inšpiráciou pre vznik francúzskych zemiakov. Ďalšia teória hovorí, že názov "francúzske zemiaky" súvisí s použitím francúzskeho syra v recepte. V minulosti sa do francúzskych zemiakov niekedy pridával syr Gruyère, ktorý pochádza z Francúzska.

Postup:

  1. Zemiaky uvaríme v šupke, necháme ich vychladnúť. Potom ich očistíme a nakrájame na tenké kolieska.
  2. Päť vajec uvaríme natvrdo, schladíme a ošúpeme a nakrájame si ich na kolieska.
  3. Špekáčiky nakrájame na kolieska a opečieme ich na lyžici oleja.
  4. Rúru vyhrejeme na 200 °C. Hlbší plech alebo zapekaciu nádobu vymastíme maslom. Poukladáme do nej polovicu zemiakov, posolíme ich a okoreníme. Na to navrstvíme opečené špekáčiky a plátky vajec. Zakryjeme druhou polovicou zemiakov, opäť osolíme a okoreníme.
  5. Smotanu prešľaháme s vajíčkom, osolíme, okoreníme a prelejeme povrch zemiakov. Zakryjeme alobalom a pečieme 20 až 30 minút. Potom alobal odstránime a pridáme nastrúhaný syr. Zapekáme ešte ďalších 10 minút, až kým sa syr rozpustí a nezapečie.
  6. Podávame nakrájané na jednotlivé porcie, napríklad s kyslou uhorkou, čalamádou. V lete s čerstvým listovým šalátom.