12 tipov ako využiť papier na pečenie

 | 

12 tipov ako využiť papier na pečenie

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Papier na pečenie má určite každá gazdinka doma v šuplíku. Je výborným pomocníkom pri pečení, koláče a sušienky sa vďaka nemu na plech neprilepia. Vie byť však aj oveľa univerzálnejším pomocníkom, a to nielen v kuchyni. Prinášame vám  niekoľko skvelých tipov na jeho využitie v kuchyni ale aj mimo nej.

Papier na pečenie ako pomocník nie len v kuchyni

Postup:

 1. Udrží syry čerstvé – tvrdé, vyzreté, ale aj plesňové syry zabalené v pôvodnom obale alebo do plastového vrecka rýchlo plesnivejú, bez obalu však rýchlo zaschnú. Vyskúšajte ich zabaliť do papiera na pečenie. Uvidíte, že vydržia čerstvé oveľa dlhšie.
 2. Vyčistí otvárač na konzervy – poznáte to, otvárač na konzervy si poradí s každou plechovkou, ale čím ho vyčistiť? Kus papiera na pečenie niekoľko krát preložte a prejdite po ňom otváračom, tak ako keby ste otvárali konzervu. Zabijete tak dve muchy, vyčistíte otváracie kolieska a zároveň vosk z papiera sa postará o to, aby sa na nich nečistoty len tak ľahko neusádzali.
 3. Krehké cesto vyvaľkané bez trhania – krehké cesto na jablkové pité alebo quiche býva občas problém. Pri vaľkaní sa lepí a trhá a vy ho potom skladáte na plech ako puzzle. Stačí cesto položiť medzi dva hárky papiera na pečenie a vaľkanie pôjde bez problémov. Potom stačí jeden papier odstrániť a cesto umiestniť na plech.
 4. Ak si doma radi robíte zapekané toasty v kontaktom grile, ale unavuje vás jeho zdĺhavé čistenie, skúste použiť papier na pečenie. Jednoducho položte na grilovaciu platňu kus papiera, o niečo väčší, ako je sendvič, zakryte druhým rovnako veľkým papierom a až potom zatvorte gril. Takto pripravený sendvič či pannini je síce potrebné piecť o niečo dlhšie, ale ušetríte čas a nervy pri čistení pripáleného syra z grilovacej platne.
 5. Podobne ako syru, aj slaninke, údeninám, či klobáskam bude v chladničke oveľa lepšie, keď budú zabalené v papieri na pečenie.
 6. Potrebujete niečo presypať či preliať do fľaše s úzkym hrdlom a lievik nie je po ruke? Vyrobte si ho jednoducho z malého kúska papiera na pečenie. Stačí ho stočiť do kužeľa s jedným užším a jedným širším koncom. Zvládne sypké aj tekuté prelievanie
 7. Desiatu bez problémov zabalíte do papiera na pečenie. Ak ju ešte previažete jutovým špagátom, bude váš školák úplne „cool“,  pretože takto zabalený sendvič vyzerá celkom ako z moderného bistra.
 8. Ak vám chýbajú papierové košíčky na pečenie muffinov či cupcakeov, pohodlne ich nahradíte nastrihanými kúskami papiera na pečenie , ktorými vyložíte muffinovú formu. Ak nepriliehajú úplne, netrápte sa, váha surového cesta ich dostatočne pritlačí ku dnu a bokom formičiek. A navyše po upečení vyzerajú koláčiky rustikálne.
 9. Nahradí poklop do mikrovlnnej rúry. Ak zakryjete jedlo v mikrovlnke papierom na pečenie, zohreje sa bez zašpinenia rúry.
 10. Ak zvyknete darovať blízkym svoje domáce marmelády či iné zaváraniny, skúste ozdobiť viečko papierom na pečenie. Upevnite ho pekným špagátom a získate štýlový darček so starosvetským nádychom.
 11. Zipsy na topánkach, vetrovkách či inom oblečení prejdite papierom na pečenie. Vosk sa postará o to, aby sa viac nezasekávali.
 12. V prípade núdze vie nahradiť baliaci papier. Stačí ho doplniť výraznou stužkou či mašľou.

SÚVISIACE ČLÁNKY