Pitný režim v zime

 | 

Pitný režim v zime

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Prečo je pitný režim aj v tomto ročnom období taký dôležitý? To, že nevládnu horúčavy ešte neznamená, že naše telo potrebuje menej tekutín. V zime je náš imunitný systém vystavený zvýšenej záťaži. Dennodenne bojujeme s vírusmi a baktériami, ktoré ľahšie útočia na suché sliznice našich dýchacích ciest.

Vedeli ste, že aj v zime je pitný režim dôležitý?

 V chladnom suchom vzduchu sa menej potíme a pocit smädu tak pociťujeme menej. Naše sliznice sú suchšie, pretože vzduch je suchý a interiéry sú často prekúrené. Veľa vody strácame aj dýchaním, takže riziko nedostatku tekutín môže hroziť aj v tomto ročnom období. V zime tiež konzumujeme menej ovocia a zeleniny, ktoré prirodzene obsahujú veľa vody. Toto všetko môže spolu so studeným až mrazivým počasím, ktoré vysušuje spôsobiť až dehydratáciu organizmu.

 

Vhodné zdroje tekutín v zime

Najvhodnejším zdrojom tekutín pre naše telo sú pramenité vody, nesladené bylinkové a ovocné čaje. Aj keď máme chuť sa zohriať horúcim čajom, treba sa vyvarovať veľmi horúcich nápojov, aby sme si nepoškodili v zime aj tak skúšané sliznice sliznice.

Pitný režim v zime pri športovaní vonku

Špeciálne opatrenia treba urobiť pri športovaní. Ak športujete vonku, zimný vzduch je suchší. Ak naopak radšej trávite čas v halách a sálach, tie zvyknú bývať prekúrené. Obľúbené zimné saunovanie má tiež veľké nároky na pitný režim. Ak máte radi zimné športy, je to určite dobré pre zdravie aj naše telo. Platí však rovnaké pravidlo, ako pri letných športoch: dve hodiny pred výkonom by sme mali vypiť približne pol litra tekutín a bezprostredne pred aktivitou vypiť ďalšie jedno až dve deci. Čím viac sa teplota vonku znižuje, tým vyššia bude strata tekutín. Súvisí to s už spomínaným vysychaním sliznice a nutnosťou zvlhčovať suchý mrazivý vzduch.

 

Pitný režim v zime na výlet

Či už na výlet, alebo na lyžovačku si vezmime do termosky vlažnú vodu, ktorá má približne teplotu nášho tela. Ak športujete vy, či vaše dieťa pravidelne, mali by ste venovať pitnému režimu o to väčšiu pozornosť.  Pri fyzickej záťaži sa zvyšuje teplota tela, začneme sa potiť, čo znamená stratu tekutín. Dochádza pritom nielen k strate vody, ale aj minerálov, predovšetkým sodíka. Dôležité je teda dopĺňať tekutiny. Ako? Pred tréningom a počas neho určite len čistá voda. Po turistike, behu, tréningu, alebo lyžovačke, keď záťaž trvala viac ako hodinu sa doporučujú aj izotonické a remineralizačné nápoje. Vhodná je ľahko mineralizovaná voda alebo “domáce ioňťáky”.  Pre deti nikdy nie energetický nápoj na báze kofeínu a pod. Neúčelné a časté používanie iontových, teda izotonických (vyššie mineralizovaných) nápojov môže spôsobovať preťažovanie obličiek a u niektorých typov môže viesť aj k bolestiam žalúdka. Dobrým tipom je preto spomínaný domáci iontový nápoj. Príprava je jednoduchá, slabý zelený, alebo čierny čaj mierne osladíme napríklad medom, pridáme štipku soli (ionty sodíka) a pre lepšiu chuť a doplnenie C vitamínu trochu citrónovej alebo limetovej šťavy.

 

SÚVISIACE ČLÁNKY