Prečo si pripíjame na zdravie

 | 

Prečo si pripíjame na zdravie

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Už ste sa niekedy zamysleli, prečo si vlastne ľudia na celom svete pripíjajú na zdravie pohárikom plným alkoholu v ruke ? Kde sa tento zvyk vzal a ako je možné, že ho používa toľko národov na celom svete, aj keď každý tak trošku po svojom ?

Úplnú pravdu sa asi nikdy nedozvieme, ale je tu niekoľko teórií prečo by to tak mohlo byť.

Prečo si pripíjame ?

Ako symbol, že nápoj nie je otrávený. Predstavte si dvoch proti sebe bojujúcich panovníkov, ktorí sa stretli na bojovom poli stretli, aby uzavreli mier. Štrngnutím si pohárov víno vyšplechlo a premiešali si navzájom nápoje. Takto obaja panovníci dali jasne najavo, že nápoj nie je otrávený.

Prečo zdvíhame čaše ?

Pozdravy bohom. Áno, staroveké národy si prípitkom uctievali aj bohov. Možno práve z tejto teórie vyplýva zdvíhanie prípitku.

Prečo pohármi štrngáme o seba?

V stredoveku verili, že cinkavý zvuk zaháňa zlých duchov a diabla. V súčasnosti ľudia štrngajú pohármi ako symbol spolunáležitosti. Pre väčšinu je to zvyk, ktorý vyplýva zo situácie a je v spoločnosti používaný rovnako často ako pozdrav alebo podanie ruky.

U nás pri štrnganí hovoríme "na zdravie" . A ako je to v iných krajinách?

Japonsko: Kanpai Anglicko: Cheers Island: Skál Francúzsko: Santé Čína: Gán béi Holandsko: Proost Taliansko: Cin cin alebo Salute Thajsko: Chai-yo

Na čo by ste pri prípitku mali vždy pamätať?

Ak si pripíjate štrnganím pohára, nikdy nekrížte vystreté ruky s inými ľuďmi vo vašej spoločnosti a vždy pri štrngnutí dotyčnému hľaďte priamo do očí. Nechcete sa predsa stretávať s dlhými nekonečnými siedmimi rokmi plných nešťastia 😉

Ako si na Nový rok pripiť po novom?

Chceli by ste tento rok na silvestrovskom večierku vyskúšať aqj niečo iné ako klasický sekt? Skúste napríklad Mimosu (sekt a pomarančový džús), Čierny Velvet (sekt a pivo Guiness), alebo Baracudu (tmavý kubánsky rum, ananásový džús, šťava z limetky a sekt). Ešte posledné malé pripomenutie na záver, nezabúdajte prosím, že alkohol by človek mal požívať s mierou a vždy dbať aj na dostatočný prísun nealkoholických nápojov. To len aby novoročné ráno nebolo boľavé 🙂 Na zdravie a Šťastný Nový rok !

SÚVISIACE ČLÁNKY