prerušovaný pôst

Sprievodca prerušovaným pôstom

 | 

prerušovaný pôst

Sprievodca prerušovaným pôstom

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Ak sa snažíte schudnúť alebo jesť na nejaký čas zdravo, pôstny plán 16:8 je pre vás výbornou voľbou. Má jednoduché zásady, ktoré prinášajú skvelé výhody. Pôst je čoraz obľúbenejší spôsob, ako zhodiť nechcené kilogramy, ale aj dopriať črevám trochu detoxu. Existuje veľa diét, no možno tou najjednoduchšou je stravovací plán 16:8. Jednoduchosť, flexibilnosť a udržateľnosť sú len príkladom dôvodov, prečo ho zástancovia tohto typu pôstu odporúčajú. Okrem úbytku hmotnosti prospieva aj celkovému zdraviu. Samozrejme je potrebné zaviesť určité opatrenia. O čo ide?

Čo znamená prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst znamená rozdeliť si deň na dve časti – 16 hodín pôstu a 8 hodín jedenia. Ak s ním ešte len začínate, obdobie pôstu si môžete skrátiť, napríklad na 12 hodín, a až neskôr si ho predĺžiť. Cykly sa môžu opakovať podľa ľubovôle, môžete ich obmedziť na jeden alebo niekoľko dní v týždni alebo svoje stravovacie návyky úplne zmeníte. Najobvyklejší časový interval je od 9:00 do 17:00, ale môžete si ho upraviť podľa svojich preferencií.

Tipy

  1. Skúste praktizovať vnímavé jedenie a nerozptyľujte sa inými činnosťami. Prestaňte jesť, keď ste sýti, doprajte si výživné jedlo a myslite na jeho pôvod.
  2. Vyhýbajte sa sledovaniu jedla na sociálnych sieťach a iných médiách, pretože to u vás môže vyvolať hlad.
  3. Pravidelne počas dňa pite vodu.
  4. Škoricový bylinkový čaj môže znižovať chuť do jedla.
  5. Návaly hladu vám môže pomôcť prekonať meditácia.

Zásady

Počas 8-hodinovej fázy jedenia môžete jesť, čo chcete. Najlepšie je však zamerať sa na zdravší typ jedál. Bielkoviny, sacharidy a prospešné mastné kyseliny vám dodajú všetky živiny, ktoré potrebujete, a zasýtia vás na dlhší čas. Vhodné je aj ovocie a zelenina. Počas 16-hodinovej fázy pôstu by ste nemali jesť nič iné ako nulové kalórie a piť vodu, aby bol váš organizmus dostatočne hydratovaný.

Výhody a potenciálne nevýhody

Jedným z hlavných dôvodov držania pôstu je úbytok hmotnosti. Znížený príjem kalórií nakoniec zníži aj vašu telesnú hmotnosť. Môže tiež pomôcť pri kontrole krvného cukru a krvného tlaku. Prírastok hmotnosti a prejedanie sa môže mať za následok skutočnosť, že počas 8 hodín budete jesť viac ako zvyčajne. Môže to u vás vyvolať únavu, hlad a slabosť. Ak máte nízku hladinu cukru v krvi a nízky krvný tlak, mali by ste byť pri tomto type hladovania opatrní. Vyberte si jeden z našich zdravých a výživných receptov, ktoré sú plné ľahko stráviteľných rastlinných bielkovín, vyhovujú nárokom racionálnej zdravej stravy, športovcov aj vegetariánov, či dokonca vegánov.

SÚVISIACE ČLÁNKY