Urob si sám – svietniky z vetvičiek

 | 

Urob si sám – svietniky z vetvičiek

 | 

Ingrediencie
  • vetvičky – nastrihané podľa veľkosti nádoby, na ktorú ich budete lepiť
  • tavnú pištoľ
  • staré sklenené poháre alebo sviečky v sklenených obaloch
Pochmúrne zimné počasie zvádza k príjemnému posedeniu pri sviečkach, s dobrým čajom a knihou. Ak vás už omrzeli obyčajné sviečky a svietniky, vyrobte si svoje, napríklad z vetvičiek. Tie nazbierate pri prechádzke v lese a spojíte tak príjemné s užitočným. A aj keď sa nám v zime nechce vyliezť von kôli počasiu, ale ak budete mať takýto pekný cieľ, budete sa na prechádzku tešiť.

Prírodné svietniky

Zoberte do ruky košík a záhradnícke nožnice a vyrazte do prírody. V lese, alebo len na prechádzke v parku, nájdete rôzne typy vetvičiek, hrubšie alebo tenšie, rôzne farby a hrúbky. Záleží len na vašej fantázii aké si nazbierate, a potom použijete. Konáriky zbierajte radšej zo stromu, nie zo zeme. Na zemi sú väčšinou polámané a vysušené kúsky. Tie by sa ťažšie upravovali, lámali by sa. Pozor si treba dať aj na choré (plesne, huby) alebo napadnuté škodcami. Na  druhej strane, celkom zaujímavo môže vypadať svietnik z vetvičiek, ktoré na sebe majú mach. Odporúčam čo najrovnejšie konáre. S nimi sa potom pracuje lepšie aj sa lepšie lepia na hladký povrch skla. Neodporúčam zbierať konáre z ihličnatých stromov. Úplne najideálnejšie sú kríky, ktoré majú konáre v správnej výške a väčšinou aj hrúbke. Základom celého svietnika je sklenený pohár. Môžete použiť poháre z detskej výživy alebo kompótov. Vyzdobiť sa dajú aj sviečky ktoré sa predávajú v sklenených nádobách bez dekoru. Keď sviečka/vosk vyhorí stači do nádoby pridať kahanček, a znova bude slúžiť svojmu účelu.

Postup:

  1. Vetvičky si nastrihajte tak aby vám zakryli celý obal sviečky alebo pohár. Pripravte si dostatočné množstvo rovnakých veľkostí pre jeden pohár.
  2. Pomocou tavnej pištole lepte vetvičky na svietniky. Je lešie si dopredu rozmyslieť aké vetvičky budete k sebe lepiť, aby dobre sedeli (ja som si ich vyskladala vedľa seba).
  3. Hotové svietniky naplňte sviečkami alebo kahančekmi.
  4. Ps: Ak chcete svietnik urobiť viac slávnostný alebo romantický, stačí okolo vetvičiek uviazať stužku.
Príjemné posedenie pri sviečkach, praje Tina

SÚVISIACE ČLÁNKY