Vianoce bez odpadu

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Vianoce sú najočakávanejšie sviatky v roku. Sú o rodine, pokoji a štedrosti. V celosvetovom merítku však balenie darčekov a vianočné ozdoby nadobudnú nepredstaviteľné rozmery potenciálneho odpadu, ktorý našej planéte neprospieva. Nebojte sa, nechceme zrušiť Vianoce. Chceme len spoločne s vami prispieť k udržateľnému konzumu. Dá sa to jednoducho. S trochou kreativity môžu byť Vianoce sladké, štedré a bez odpadu.

Vianoce bez odpadu a jedlé ozdoby

Jedlé ozdoby

Ak chceme ladiť vianočný stromček do štýlu zero waste, čiže bez odpadu a bez nakupovania nových ozdôb, môžeme využiť na jeho ozdobenie aj zásoby zo špajze. Vhodné sú oriešky, čili papričky, šišky, sušené pomaranče či jablká, perníčky, ozdoby zo slaného cesta, alebo aj modernejšie potraviny ako pukance. Máme pre vás tip na 3 výnimočné verzie vianočných pukancov. Takto vieme niektoré z vianočných ozdôb použiť aj o rok alebo ich proste vrátiť späť do prírody, zjesť alebo kompostovať.

Balenie darčekov na Vianoce

Skúsme tento rok zabaliť darčeky nie do klasického baliaceho papiera so stužkou, ale do trochu netradičných, zato však veľmi nápaditých obalov. Využiť môžeme nám všetkým dostupné materiály ako rôzne textílie, novinový papier, už použité papiere či kartóny.

Netradičné obalové materiály

Skúšali ste už niekedy baliť darčeky do textílií? Staršie šatky, kúsky látok, ktoré už nepotrebujeme, nastrihaná biela nepoužívaná plachta alebo posteľná bielizeň previazaná mašľou, to všetko nám môže poslúžiť. Vianočný darček tak prekvapí rovno dvakrát. Raz svojim vzhľadom a obalom, raz svojim obsahom. Textilné obaly sa dajú použiť mnohonásobne, takže ich po vybalení odložíme a na ďalšie Vianoce.

Recyklované obalové materiály

Staré noviny, kúsky papierov či kartónov sú vďačným materiálom na ďalšiu tvorbu. Zabaliť darček do prečítaných časopisov a dozdobiť ho výstrižkami z iných farebných papierov môže byť tohtoročnou alternatívou ku klasickému baliacemu papieru, stužkám a menovkám na darčeky.

Bez obalov?

Aj to je možnosť, aj keď by sa z Vianoc vytratilo kúzlo prekvapenia. Čo takto ale zabaliť všetky darčeky do jedného obalu? Staršie vrece z jutoviny, veľká plachta v tvare batôžka, či nevyužitá kartónová krabica, to všetko možno pretvoriť na veľký rodinný vianočný darček.

Minimalizmus

Menej je niekedy viac a možno ani netreba každý rok nakupovať nové vianočné ozdoby len aby sa zladili s tohtoročným „farebným“ trendom. Využime to, čo máme doma. Skombinujme naše rodinné vianočné ozdoby s jedným – dvoma novými prvkami, ktoré si môžeme vyrobiť. Týmto spôsobom oživíme vianočný stromček a ozdoby nás nebudú nudiť.

Recyklované a ručne vyrobené

Starý novinový papier, kartóny, bavlnky, vata, rozbité vianočné gule, plastové slamky, poškodené CD, atď. Materiálu je okolo nás neúrekom a netreba nevyhnutne kupovať nový. Starým veciam dáme nový zmysel, význam a využijeme to, čo už máme. Stačí sa trochu poobzerať po internete a nájdeme tam mnoho nápadov ako pretvoriť zdanlivo nepoužiteľné staré veci na nové. Možno práve na vianočné ozdoby.

Svietniky, adventné vence a dekorácie

Namiesto kupovania umelých ozdôb na stôl alebo dvere, pripravte si adventný veniec vlastnoručne. Budete mať z neho dvojakú radosť. A nemusíte sa báť, netreba byť kvetinárom alebo aranžérom, aby ste si vedeli ozdobiť váš advent doma vyrobenou ozdobou. A keď už je reč o vianočných dekoráciách, nezabúdajme na svietniky, ozdôbky, adventné vence na stôl alebo na dvere či vianočné girlandy a svietiace reťaze. Aj v tomto prípade sa to dá premyslene, udržateľne a bez tvorby odpadu. Adventné vence môžeme pripraviť v tvare okrúhlych vencov, ale aj ako ikebanu – vypichovanú ozdobu v tvare kytice alebo obdĺžnikovej dekorácie. Pri prechádzke prírodou nazbierajte ihličnaté halúzky, šišky, mach, šípky a iné plody prírody. Pridajte 4 sviečky (viď náš tip nižšie), sušené kolieska jabĺčok alebo pomarančov, škoricové drievko, badián a môžete začať tvoriť. Aj keď je vždy jednoduchšie dekoráciu kúpiť, verte, že aj vyrábanie vianočných ozdôb má svoje kúzlo a napokon aj dlhú tradíciu. Vianočné girlandy na stromček alebo na ozdobenie príbytkov si môžete vyrobiť zo starého papiera, novín, pukancov, šišiek či korálok.

SÚVISIACE ČLÁNKY