Zdraví aj na Vianoce

 | 

Zdraví aj na Vianoce

 | 

Ingrediencie

Additional code here

Existujú totiž vianočné sviatky, ktoré sa neskončili iba zopár kilečkami navyše, alebo liekmi na trávenie, ale pod stromčekom si ľudia našli pozvánku na najbližší centrálny príjem. Prvou situáciou, ktorej sa chceme vyhnúť, sú problémy s trávením. S MUDr. Borisom Bajerom sme sa zhovárali o možných zdravotných nástrahách. Chceme byť predsa zdraví aj na Vianoce! Rolničky, gauč, vyprážaný kapor, borovica a borovička. Ak ste sa aspoň v polovici vymenovaných vecí počas týchto sviatkov roku našli, spozornite.

Aby sme si sviatky užili, potrebujeme byť zdraví aj na Vianoce

Pozrime sa teda na možné dôvody problémov s trávením. Každý to pozná a každý to zažil. Obedná hostina zložená z kapustnice s klobásou a kyslou smotanou, prekladanej s odstátym majonézovým šalátom s vyprážanou rybou. Aby to išlo dolu krkom, nemôže po pravici chýbať pripravené pivečko. Pred jedlom aperitív, po jedle digestívum. A na dokončenie hostiny zopár orieškovo-krémových zákuskov, preplnené cukrom. Keďže náš tráviaci trakt má chvíľku meškanie, všetky informácie do mozgu prídu až keď je neskoro. V tom lepšom prípade sú to iba kŕče, v tom horšom žlčníkový záchvat.

Tuky, cukry a živočíšne bielkoviny

Množstvo tukov s cukrom, živočíšne bielkoviny a ešte k tomu alkohol preveria funkčnosť všetkých tráviacich enzýmov. Skúste sa tejto kombinácii vyvarovať vo väčšom množstve. Radšej si tieto chuťovky rozdeľte na viac etáp, respektíve menšie porcie. Ak by ani to nepomohlo, stále si viete  pripraviť varianty, ktoré sú trochu viac priateľské ku tráviacemu traktu. Zemiakový šalát s jogurtom, alebo kyslou smotanou, respektíve jogurt vymiešaný s majonézou. Ryba ugrilovaná, nie vysmážaná. Namiesto krémového koláča jablková štrúdľa. Miesto piva s tvrdým alkoholom biele, alebo červené suché víno.

Nie je to len o strave

Strava je však iba jedna časť rovnice zdravotného blahobytu počas sviatkov. Ďalším problémom, ktorému sa chcete vyhnúť je pohybová "neaktivita". Okrem zvýšenej záťaže pohybového aparátu vysedávaním na gauči pred telkou riskujete prudký nárast hmotnosti, zvýšenie tlaku, alebo cholesterolu. Nehovorím, že počas sviatkov musíte odbehnúť tri maratóny a úmorne hodiny cvičiť vo fitku. Stačí, keď si po každom jedle dáte príjemnú prechádzku na čerstvom vzduchu pre vytrávenie. Buďte aktívni! Bežkujte, ski-alpinujte, lyžujte, alebo sa iba sánkujte s deťmi. Vaše zdravie sa vám za to poďakuje.

Ďalšie nástrahy

No a na záver, niečo o tom, že na nás na každom kroku v tomto období číhajú bacile.Stačí prechod na fajčiarsku prestávku od krbu na vymrznutú terasu v tričku a náš imunitný systém dostane pekne zabrať. Ak sa pridajú k tomu vyššie spomínané faktory, nemôžme sa diviť, že si naše telo vypýta oddych. Niekedy aj zopár dní v posteli s nachladnutím. Preto sa vždy dostatočne a adekvátne oblečte. S otužovaním začnite budúci rok postupnou adaptáciou v septembri, alebo októbri, nie prvýkrát s priateľmi rovno od vianočného stromčeka!

SÚVISIACE ČLÁNKY