Slávnostné škótske vajcia so šalátom

 | 

Čas prípravy: 

15

 min

Čas varenia: 

30

 min

Ingrediencie

Na škótske vajcia:

Na šalát:

Ingrediencie

Na škótske vajcia:

Na šalát:

Nutričné hodnoty

recept

Škótske vajcia sú lahodným a sýtym jedlom alebo predjedlom, ktoré pozostáva z varených vajec obalených v mäsovej zmesi, strúhanke a následne vyprážaných dozlatista. Toto jedlo je ideálne na oslavy, pikniky alebo ako nedeľný obed. História škótskych vajec nie je úplne jasná, ale predpokladá sa, že pochádzajú z Anglicka 18. storočia. Recept sa rýchlo rozšíril do Škótska, kde sa stal obľúbeným. Škótske vajcia sa dajú ľahko pripraviť a sú relatívne lacné. Vyžadujú si len niekoľko bežných ingrediencií, ktoré sa bežne nachádzajú v špajzi a chladničke.

Postup:

  1. Vajíčka vyberieme z chladničky a necháme ich ohriať na izbovú teplotu. Do hrnca dáme zovrieť vodu a opatrne vkladáme vajíčka, ktoré varíme 6 minút.

  2. Pripravíme si misku s ľadovo studenou vodou (môžeme do nej pridať pár kociek ľadu). Uvarené vajíčka vyberieme a hneď vložíme do studenej vody. Necháme ich úplne vychladnúť a olúpeme. Trik s ľadovou vodu a okamžitým schladením nám zaručí, že vajíčka ľahko ošúpeme.

  3. Pripravíme si mäsovú zmes. Do mletého mäsa pridáme klobásovú zmes, ktorú jednoducho vytlačíme z črievka tepelne neupravovanej surovej klobásky. Pridáme jedno vajce a žemľu namočenú v mlieku. Ak použijeme zmes na klobásky, už ju nemusíme ďalej dochucovať korením. Ak pracujeme len s mletým mäsom, zmiešame ho v mise so soľou, korením, muškátovým orieškom, cesnakom, petržlenovou vňaťou a horčicou.

  4. Na kuchynskú fóliu kvapneme olej, položíme kôpku mäsovej zmesi a rukou ju potlačíme. Získame tak malý plát, na ktorý potom položíme vajíčko. Vajíčko vopred pootláčame v múke, aby sa nám naň zmes lepšie nalepila. Mäsovú zmes okolo neho spojíme. Popritláčame trochu rukami a vyberieme z fólie.

  5. Mäsom obalené vajcia ešte po jednom obalíme v trojobale, teda v hladkej múke, v rozšľahanom vajci a v strúhanke.

  6. V hlbšom menšom hrnci rozohrejte olej a mäsové gule v ňom vyprážame cca 5 až 6 minút. Po vypražení ich vyberieme na kuchynský obrúsok a pred servírovaním počkáme ešte 5 minút.

  7. Servírovať ich môžeme podľa chuti so šalátom, zemiakmi a podobne. Každé vajíčko rozkrojíme a ozdobíme lyžičkou dijónskej horčice a pažítkou. My sme škótske vajcia podávali so šalátom z mladých špenátových listov, hrušky, orechov a mrkvy.